Iza Połońska

w pigułce 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wokalistka, kameralistka śpiewająca w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Doktor sztuk muzycznych. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom w klasie prof. Beaty Zawadzkiej-Kłos) oraz Mistrzowskich Podyplomowych Studiów Wokalnych we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Christiana Elssnera. Uczestniczyła w kursach prowadzonych przez: Teresę Żylis-Gara (Monaco, Radziejowice), Toma Karuse (Hamburg), Ingrid Kremling (Hamburg, Wrocław) i Annę Serafińską (Warszawa).

W latach 2003 – 2009 intensywnie koncertowała w Europie: Francji, Belgii, Austrii, Hiszpanii, w Niemczech i we Włoszech.

W jej dorobku artystycznym szczególne miejsce zajmuje współpraca (jeszcze podczas studiów) z łódzkim kompozytorem Piotrem Hertlem. Zaowocowała ona szeregiem wspólnych występów w kategorii piosenki aktorskiej, które zostały zarejestrowane przez Polskie Radio i TVP. Po śmierci Hertla, aktywnie włączyła się w realizację kilku projektów, m. in. Zielony pejzaż… Piosenki Piotra Hertla (płyta DVD), Gwiazda dla Piotra Hertla.

Na swym koncie w ostatnich 8 latach ma występy m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie, liczne prezentacje projektu współtworzonego z Witoldem Janiakiem, pianistą i kompozytorem jazzowym, Jazzowe Kolory Miłości, który powstał na zamówienie XIV Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski w 2013 r. Ostatnie 2 lata wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi w Polsce z projektem POŁOŃSKA śpiewa OSIECKĄ, który współtworzy z Leszkiem Kołodziejskim, akordeonistą i aranżerem.   

Intensywnie koncertuje śpiewając recitale w całej Polsce. W ich programach znaleźć można kanon tzw. piosenki z tekstem autorstwa Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Bułata Okudżawy i innych.

W latach 2010 – 2016 współpracowała z Katedrą Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 2012- 2017 była członkiem Zarządu Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM). 30 września 2017 r. obroniła jednogłośnie pierwszy w Polsce doktorat w dziedzinie wokalistyki dotyczący wykonawstwa piosenki aktorskiej. Wśród Uczelni, z którymi współpracowała wymienić należy: Akademię Muzyczną w Łodzi, Szkołę Aktorską przy Teatrze Śląskim w Katowicach i Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi.

Jest także trenerem wokalnym, współpracuje z teatrami przygotowując aktorów do spektakli i partii śpiewanych. Spektakl POCZEKALNIA w reż. Jarosława Wojciechowskiego w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, którego premiera miała miejsce 9 lutego 2018 r. był dla niej okazją do inspirującego spotkania z Oleną Leonenko-Głowacką i Tymonem Tymańskim. Jednym z najistotniejszych Spotkań w jej życiu artystycznym jest współpraca z wybitnym reżyserem teatralnym i filmowym Mariuszem Grzegorzkiem przy realizacji spektakli dyplomowych Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi POMYSŁOWE MEBELKI Z GĄBKI - Teatr Studyjny (premiera -listopad 2018, NIE JEDZ TEGO! TO JEST NA ŚWIĘTA - Teatr Studyjny (premiera - wrzesień 2019), DZIECI WIDZĄ DUCHY - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi (polska prapremiera 22 lutego 2020).     

9 maja 2019 w Narodowym Forum Muzyki miała miejsce premiera płyty PEJZAŻ BEZ CIEBIE (DUX), którą Iza nagrała wspólnie z Polish Cello Quartet i z Leszkiem Kołodziejskim. 

Największą inspiracją artystyczną pozostaje niezmiennie jej zmarły Mąż Dominik Połoński, wybitny polski wiolonczelista, którego hasło WYOBRAŹNIA TWORZY RZECZYWISTOŚĆ nieprzerwanie kształtuje jej życie artystyczne i prywatne.    

 

                                                                                          copyright © Iza Połońska 2020